مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» اعراب بادیه نشین و نفت

اعراب بادیه نشین و نفت

اعراب بادیه نشین صحرای عربستان؛ کنجکاوانه در حال تماشای کارکنان شرکت های نفتی امریکایی که برای کشف و استخراج نفت به عربستان اماده اند


شبه جزیره عربستان؛ 1933

اکتشاف و استخراج نفت در عربستان سعودی در کمتر از یکصد سال قبل این کشور را که به لحاظ جمعیت و نيروى انسانى و منابع معدنى و ذخاير طبيعى کشوری فقیر به شمار می‌آمد به یکباره به کشوری ثروتمند و پرنفوذ تبدیل کرد.

پس از جنگ جهانی اول، ایالات متحده که تازه به غنای مناطق نفتی خاورمیانه پی برده بود به دنبال گرفتن امتیاز اکتشاف و استخراج نفت در عربستان و بحرین با عبدالعزیزبن عبدالرحمن­بن فیصل معروف به ابن­سعود وارد مذاکره شد.

در این زمان به دنبال بحران مالی بین­المللی در سال 1929 عربستان با کم شدن تعداد حاجیان و خشکسالی­های پی­در پی در شرایط وخیمی قرار داشت و به همین خاطر پیشنهاد امریکایی‌ها را پذیرفت.

در این شرایط یک شرکت آمریکایی به نام" استاندارد اویل" کالیفرنیا با دولت سعودی برای اخذ امتیاز کشف نفت در منطقه­ي شرق این کشور وارد مذاکره شد. گفته می‌شود دولت سعودی آنقدر در شرایط اضطرار قرار داشت که شرط کرد همه پرداختی های قرارداد از سوی طرف امریکایی به طلا باشد.

شرکت استاندارد اویل کالیفرنیا شروط اعراب را قبول کرد و در ازای 130000دلار در سال 1932 توانست امتیاز استخراج نفت در مساحت 932000 کیلومتر مربع را برای 66سال از عربستان بگیرد. این شرکت امتیاز استخراج دیگر کانی­های قیمتی عربستان را در نیز مساحت 153000 کیلومتر مربع به دست آورد و خیلی زود کارشناسان خود را به منطقه اعزام کرد.

شرکت استاندارد اویل کالیفرنیا کار خود را آغاز کرد اما تا سال 1936 توفیقی در اکتشاف به دست نیاورد و مجبور شد نیمی از امتیاز را به شرکت نفت تگزاس واگذار کند. با این حال دو سال پس از این تاریخ نخستین چاه در منطقه "دمام" به نفت رسید و در مدت کوتاهی همه چیز را عوض کرد.

به دنبال این اکتشافات بزرگترین و ثروتمندترین شرکت نفتی جهان که امروز با نام "سعودی آرامکو" شناخته می شود با تغییر نام شرکت استاندار اویل کالیفرنیا و عربستان تشکیل شد و ظرف چند دهه به کنترل کامل دولت عربستان درآمد.

فرم ارسال نظر  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو مشاهده